گفتگو با برادران غفرانی مدیران مجموعه بهینه پوشش

وقتی سوار بنز شوی دیگر به سواری ماشین پایین‌تری رضایت نمی‌دهی، اگر انتخاب دیگری جلوی روی‌ات قرار بگیرد تو از پیش تصمیمت را می‌دانی؛ این حرف درستی است. هنگامی‌که از چیزی جواب گرفته‌ای چرا باید ریسک یک انتخاب نامعلوم را به جان بخری؟!
کارشناسان معتقدند که در اوج عصر ارتباطات مخاطب تحت بمباران تبلیغاتی است و این هجمه از اطلاعات، درست به‌اندازه‌ی بی‌اطلاعی هر انتخاب و تصمیمی را مشکل و زمان‌بر می‌کند. سؤال اینجاست که هنگام اجتناب‌ناپذیری توسعه و بلبشو برندها، چه چیزی بیش از سخنان صادق یک همکار می‌تواند در شکل‌دهی یک انتخاب همگن تأثیر بگذارد؟

از طراحی تا پس از چاپ

آغاز فعالیت ما در رسته‌ی چاپ به سال ۱۳۷۶ برمی‌گردد. ما در ابتدا دفتری تبلیغاتی تأسیس کردیم و بیشتر در حوزه طراحی فعالیت داشتیم. مجموعه‌ی ما کارهای مختلفی را در این زمینه بر عهده می‌گرفت اما دراین‌بین بیشترین سفارش‌ها مربوط به چاپ بود. شناخت از بازار و کوششمان در امر بازاریابی باعث شد کسب‌وکار اولیه ما خیلی زود رشد پیدا کند و پیرو آن سفارش‌های چاپی زیادی به ما واگذار شود.

در ابتدای امر ما تنها در حوزه تبلیغات مشغول بودیم و کلیه سفارش‌های چاپی‌مان برون‌سپاری می‌شد. مجموعه‌ی ما برای نیل به مشتری مداری مجبور بود سفارش‌های اخذ شده را برای کارهای پیش از چاپ، چاپ و پس از چاپ به مجموعه‌های دیگر بسپارد که طبیعتاً این کار در حجم بالا سخت بود و گاه ما را با مشکلات عدیده‌ای روبرو می‌کرد. دراین‌بین بیشترین گرفتاری ما مربوط به بخش پس از چاپ بود. به‌طورمعمول سفارش‌های چاپی در یک مجموعه زینک گرفته می‌شد و در همان‌جا نیز به چاپ می‌رسید و یا اگر هم در جای دیگری لیتوگرافی می‌شد زحمت انتقال آن به چاپخانه و انجام کار، چندان مشکلی در پی نداشت، مشکل اصلی ما در بخش پس از چاپ بود. هرچند که ما مجموعه‌ای نوپا محسوب می‌شدیم اما به‌خوبی قدر کیفیت را می‌دانستیم و برای آینده رؤیایی را مجسم کرده بودیم که بنا بر آن می‌بایست بهترین‌ها را در اختیار ارباب‌رجوع خود قرار می‌دادیم.

برخی اوقات پیش می‌آمد که کار چاپی هیچ مشکلی نداشت اما در حوزه‌ی پس از چاپ و به‌خصوص زمانی که قرار بود سلفونی روی کار قرار بگیرد، کیفیت کار خراب شده و مجموعه زیر سؤال می‌رفت. مشکلاتی از قبیل رعایت نکردن لب چسب‌های کار و یا کرونا نبودن سلفون جزو معضلاتی بودند که تحمل آن برای ما که کیفیت را اولویت کار قرار داده بودیم، سخت و غیرقابل‌تحمل بود. علاوه بر این مشکل، معضل دیر کردن و بدقولی، آن مقوله‌ای بود که به‌دفعات تکرار می‌شد و ما را پیش مشتری سرافکنده می‌کرد. مجموع این مسائل باعث شدند که ما به این تصمیم برسیم که دست‌کم در حوزه سلفون وارد کار شده و برای کنترل بیشتر، خودمان این بخش از کار را به عهده بگیریم.

بهینه پوشش

سال ۱۳۸۲ بود که اولین دستگاه خود را خریداری کرده و وارد حوزه پس از چاپ شدیم. اضافه شدن این بخش به کار ما باعث توسعه‌ی بیشتر بازار و بالا رفتن تعداد سفارش‌هایمان شد. از یک‌سو مشتریان ما که کیفیت کار را بهتر می‌دیدند جذب مجموعه می‌شدند و ما را سر زبان‌ها می‌انداختند و از سوی دیگر خود بحث پس از چاپ و کیفیت و دقتی که ما در این کار به خرج می‌دادیم باعث سرازیر شدن سفارش‌های دیگر همکارانمان به ما شده بود. مجموعه‌ی ما که خود در کار تبلیغات فعالیت داشت به‌خوبی مشکل فعالان این صنف را درک می‌کرد و این باعث شده بود که مفاهمه خوبی بینمان شکل بگیرد و این بخش کار توسعه بیشتری پیدا کند. کار تا آنجا پیش رفت که ما بهتر دیدیم تمرکز خود را روی بخش پس از چاپ بگذاریم و این‌گونه شد که بهینه پوشش به‌عنوان یک مجموعه حرفه‌ای پس از چاپ، کار خود را آغاز کرد.

مجموعه ما با دستگاه‌های سلفون‌کشی موسوم به ماشین‌های دستی مجهز شده بود اما دقت و ظرافتی که ما به خرج می‌دادیم باعث ساخته‌ شدن نام نیکی شده بود که بسیاری را به سپردن سفارش‌هایشان به بهینه پوشش ترغیب می‌کرد. کار ما با توسعه و تجهیز این مدل دستگاه‌ها پیش می‌رفت تا اینکه در سال ۱۳۹۳ حجم سفارش‌هایمان به حدی رسید که دیگر ماشین‌های دستی و سه شیفت کار جوابگوی آن نبود، از طرفی کیفیت کار بهینه پوشش انتظاری را در مشتریان ما ایجاد کرده بود که برای پوشش آن نیاز به ارتقا و سرعت بیشتر احساس می‌شد.

Wenchyuan

نیاز بازار ما را به سمت تغییر و توسعه سوق داد. تحقیقات ما را به دستگاه‌های اتوماتیک حرارتی رساند و جستجو به دنبال برندی شایسته آغاز شد. ما از برندهای موجود در بازار ایران دیدن می‌کردیم تا بعد از آشنایی مکفی و انجام مقایسه‌ها انتخابی اصلح انجام دهیم. بهینه پوشش در همان زمان ‌هم با مجموعه‌ی صفر تا صد تجارت ایرانیان آشنایی کامل داشت و ملزومات کار خود را ازآنجا تأمین می‌کرد. خوب به خاطرمان هست یک روز برای خرید مواد اولیه با آنها تماس گرفتیم و اتفاقاً با خود جناب رضاپور هم صحبت کردیم. در بین گفتگو ما که کماکان در حال تحقیق و جستجو بودیم نظر ایشان را نیز دراین‌باره جویا شدیم و راهنمایی و نکات ارزنده‌ای نصیبمان شد.

ما می‌دانستیم که صفر تا صد علاوه بر تهیه ملزومات، در فروش بسیاری از ماشین‌آلات حوزه چاپ فعال است و طی جستجوهایمان بارها با نام ون‌چووان Wenchyuan نیز برخورد کرده بودیم و می‌دانستیم نمایندگی آن نزد این شرکت است اما برخی نکات ما را از انتخاب آن دور کرده بود. این دستگاه قبلاً از طرف آقای رضاپور به ما پیشنهاد شده بود ولی چون شنیده بودیم که تهیه آن به سرمایه اولیه زیادی احتیاج دارد و می‌توان با نرخ‌های پایین‌تری صاحب نمونه‌های مشابهی از این دستگاه شد، اتفاق نظرب برای خرید آن صورت نگرفته بود. آن موقع ما می‌خواستیم اولین دستگاه خود را خریداری کنیم و طبعاً حساسیت زیادی به خرج می‌دادیم.

تحقیقات ما چند ماهی به طول انجامید تا یک‌بار که در تهران حضور داشتیم و برای دیدن چند دستگاه هماهنگ کرده بودیم، به‌طور اتفاقی گذرمان به مجموعه‌ی صفر تا صد افتاد؛ ما نیز موقعیت را غنیمت شمرده و خواستیم که کار Wenchyuan را از نزدیک مشاهده کنیم. یکی از مزیت‌های فر تا صد آن است که خود از تولیدکنندگان به نام حوزه چاپ و بسته‌بندی محسوب می‌شود و به‌این‌ترتیب شو رومی همیشگی برای عرضه سبد کالایی خود در اختیار دارد. ما به سالن تولید این مجموعه رفتیم و قدرت و کیفیت کار Wenchyuan را از نزدیک نظاره کردیم؛ بدون غلو خدمتتان عرض می‌کنم که دستگاه‌های دیگری که تا آن موقع بازدید کرده بودیم، ماکت این دستگاه محسوب می‌شدند.

Wenchyuan ازلحاظ سرعت، قدرت، کیفیت و حتی صدای تولیدی هنگام کار، با هیچ‌کدام از رقبای مطرح و هم‌ردیف خود قابل مقایسه نبود. دستگاه‌های دیگر در مقایسه با آنچه در برابر ما قرار داشت مانند اسباب‌بازی و مدلی ناکامل از ماشین اصلی بودند. این اختلاف به حدی بود که توانست به‌منزله‌ی نقطه‌ای برای پایان جستجوهای ما عمل کند. یادمان هست که در راه بازگشت به اصفهان با هم قرار گذاشتیم که یا از خیر تهیه دستگاه اتومات می‌گذریم یا فقط و فقط Wenchyuan می‌خریم.

ما در بازدید دیگر دستگاه‌ها متوجه برخی نواقص شده بودیم که آن‌ها را در Wenchyuan نمی‌دیدیم و این توجه ما را به خود جلب کرده و هرچه پیش می‌رفتیم و فکر می‌کردیم، عزممان برای تهیه آن جزم‌تر می‌شد. برخی دستگاه‌ها بودند که صدای زیادی تولید می‌کردند، کیفیت نهایی‌شان چشمگیر نبود و باطله زیادی داشتند. ما دستگاه‌هایی را دیدیم که بعد از ۳۰ الی ۴۰ کار زدن یک ایست می‌کرد و هر بار اپراتور آن می‌بایست کار را متوقف کرده و بعد از برطرف سازی گیر دستگاه دوباره از نوع آغاز کند! ما به این تصمیم رسیدیم که اگر قرار باشد این همه مصیبت را به جان بخریم بهتر آن است که کمی سرمایه اولیه خود را افزایش داده و دستگاهی را تهیه کنیم که بدون مشکل باشد.

مزیت‌ها

دستگاه Wenchyuan در مقایسه با بسیاری از ماشین‌های مشابه خود برتری محسوسی دارد. بسیاری از دستگاه‌های موجود بازار از غلتک کرومی استفاده می‌کنند و این در حالی است که Wenchyuan از نورد آرلینوکس سود می‌برد و این مورد در کیفیت نهایی کار و صرفه‌جویی در مصرف چسب بسیار مؤثر است. ما در کار با Wenchyuan می‌توانیم از هر چسبی استفاده کنیم اما دیده‌ایم که بسیاری از همکاران در مواجهه با برخی چسب‌ها با مشکل روبه‌رو هستند که این نکته در زمان کنونی که مضیقه و کمبود در بازار روزافزون است، مقوله‌ای اساسی و مشکل‌ساز تلقی می‌شود.

یکی از نکات مهم در بازار کار امروز بحث رضایت‌مندی مشتری است، زمانی بود که قیمت تعیین کننده انتخاب بود اما اکنون چند صباحی است که کیفیت و زمان تحویل اولویت پیدا کرده‌اند و بسیاری حاضرند بابت آن‌ها هزینه پرداخت کنند. این دستگاه در دو مورد اخیر بسیار به مجموعه ما یاری رساند؛ بهینه پوشش توانسته است با کمک دستگاه Wenchyuan خود نهایت سرعت و کیفیت را برای کار خروجی‌اش تضمین کند.

 

یک خرید بهینه

بهینه پوشش با صفر تا صد پشت میز مذاکره نشست. آقایان صفری و رضاپور با توضیحات جامعی که دادند آینده کار را برای ما روشن کردند و موفقیت امروز ما نتیجه رعایت همان مشاوره‌های درست و کارساز است. آن‌ها به‌خوبی دستگاه را برای ما معرفی کرده و مزیت‌های آن را برشمردند و همچنین در مباحث فروش بسیار هوای کار ما را داشتند و به این طریق بود که قرارداد ما در آذرماه سال ۱۳۹۴ منعقد شد.

طبق قرارداد دستگاه خریداری شده می‌بایست در عرض سه ماه به سایت بهینه پوشش وارد می‌شد که حدود دو هفته زودتر از موعد مقرر نصب و راه‌اندازی شد.

رکورددار کیفیت

اسفند ۱۳۹۴ تیم فنی مجموعه‌ی صفر تا صد به مجموعه بهینه پوشش آمدند و دستگاه را نصب و راه‌اندازی کردند و جزئیات کار با آن را توضیح دادند. خوشبختانه از آن موقع تاکنون ما هیچ مشکل خاصی با این دستگاه نداشتیم و این در حالی است که Wenchyuan ما بیشتر اوقات به‌صورت سه شیفت در حال انجام کار است. به نظر می‌رسد این حجم از قدرت و کیفیت با کمترین میزان سرویس‌خواهی و بدون مشکل بودن در چهار سال متوالی، خود یک رکورد است.

همان‌طور که در خلال بحث هم اشاره شد، همکاری ما با صفر تا صد به خیلی قبل‌تر از خرید دستگاه سلفون‌کشی برمی‌گردد. ما از مشتریان این مجموعه در بخش متریال مصرفی بودیم که این روند کماکان از طرف ما دنبال شده است. بهینه پوشش تمامی ملزومات خود اعم از چسب و سلفون مصرفی مجموعه‌اش را از طریق این مجموعه تهیه می‌کند که جا دارد در همین‌جا از کیفیت خوب مواد اولیه توزیعی صفر تا صد هم قدردانی کنیم

اکنون قریب به چهار سال از قرارداد خرید دستگاه ما از مجموعه‌ی صفر تا صد می‌گذرد و در طول این مدت تنها یک‌بار و برای تغییر غلتک دستگاه که آن‌هم در کار ما یک امر بدیهی و معمول است، به حضور تیم فنی صفر تا صد در سایت بهینه پوشش نیاز پیدا کرده‌ایم؛ در باقی موارد معدود ایجاد مشکلی یا وجود پرسشی، تمامی کارهای روتین و راهنمایی‌های لازم به‌صورت تلفنی انجام گرفته و بدون هیچ مشکل خاصی مرتفع شده است.

حدود یک سال از خرید ما می‌گذشت که یک‌بار از بخش ارتباط با مشتریان صفر تا صد تجارت ایرانیان با ما تماس گرفتند تا میزان رضایتمان از معامله با این شرکت را ارزیابی کنند. پرسشگر بعد از سؤال‌های ابتدایی معمول پرسید که آیا از سرویس‌دهی این گروه رضایت داریم و ما گفتیم اصلاً دستگاه ما به سرویس احتیاج پیدا نکرده است! ما واقعاً از خرید خود رضایت داشته و بابت آن از شرکت و کارکنان مجموعه صفر تا صد کمال تشکر را داریم که با مشاوره درست ما را تا رسیدن به موفقیت راهنمایی و پشتیبانی کردند. می‌گویند کسی که سوار بنز شود دیگر به پایین‌تر از آن رضایت نمی‌دهد؛ ما معتقدیم که بهینه پوشش اکنون بر بنز سوار است.

ما خدا را شاکریم که در طرح توسعه‌ای خود موفق ظاهر شدیم. ما توانسته‌ایم علاوه بر پوشش کارهای داخلی استان، سفارش‌های استان‌های دیگر بالأخص شهرهای جنوبی کشور را جذب کنیم و بیشتر اوقات سه شیفت ‌کاری متواتر مجموعه را پر کنیم. گام بعدی ما خرید یک دستگاه مدل‌بالاتر از همین برند Wenchyuan (با عرض ۷۰*۱۰۰) و از مجموعه دوست و همراهمان صفر تا صد است. ما از تمامی مراحل خرید خود رضایت کامل داریم و این حس در میان تمامی پرسنل و اپراتورهای دستگاه بهینه پوشش نیز مشترک است. ما هنوز بعد از چهار سال حرف اول خود را تکرار می‌کنیم؛ یا دستگاهی نمی‌گیریم یا Wenchyuan خریداری می‌کنیم.