و اینک بخش سوم و پایانی این گزارش را با هم دنبال میکنیم

شما در این مورد تحقیقات زیادی کرده اید می شود تفاوت دستگاه UV را با UV LED برایمان شرح دهید؟

مطمئنا از لحاظ کیفیتی تفاوت های محسوسی وجود دارد اما به طور خاص می شود گفت که وقتی شما از مرکب های پایه روغنی استفاده می کنید، حتی اگر دستگاه تان خشک کن داشته باشد باز هم در برخی کارهای خاص نفیس با مشکل روبرو خواهید بود. این مشکل حتی در ده چاپخانه های بزرگ و مطرح کشور هم وجود دارد و این خصیصه باعث می شود کیفیت کار تنزل پیدا کند در حالی که کار وقتی از ماشین UV LED بیرون می آید کاملا خشک است و حتی با کشیدن ناخن روی آن مرکب بلند نمی شود. مشکل خشک شدن در دستگاه های UV شایع است و یکی از دلایلی که باعث می شود مشتری در صف بماند و کارش دیرتر از معمول آماده شود همین قسمت خشک شدن است. کاری با سطح غیر جذبی که توسط دستگاه UV به چاپ رسیده باشد باید حداقل ۲۴ ساعت بماند تا کاملا خشک شود.

حتی این قضیه دیر خشک شدن را ما در دستگاه های H UV هم داریم. من یک نمونه از این دستگاه را در ترکیه دیدم و وقتی با صاحب آن صحبت می کردم او  از این وضعیت خشک شدن نا راضی بود. دستگاه های H UV از همان لامپ های دستگاه  UVاستفاده می کنند و خشک شدنشان همان قدر زمان می برد در حالی که این زمان با همین شرایط در دستگاه UV LED افست  ۹۵ درصد کمتر طول می کشد.

طول عمر لامپ های به کار رفته در دستگاه UV LED 20 هزار ساعت است و عمر لامپ های UV حدود ۲ هزار ساعت، یعنی ۱۰ برابر بیشتر. این خصیصه مصرف انرژی و برق را در UV LED به شدت کاهش داده است و باعث شده این دستگاه حرارتی بسیار کمتر از انواع قدیمی تر خود داشته باشد و بتواند روی کارهای گرماژ پایین و یا PVC ها هم چاپ بزند در حالی که دستگاه UV به خاطر حرارت بالایی که دارد این کارها را موج دار و خراب می کند. می توانم به جرات بگویم که در ایران تنها دستگاهی که این قابلیت را دارد دستگاه مجموعه ی فرانگر است. می توان گفت که دستگاه UV LED تکامل یافته ی دستگاه های UV است که ضعف ها در آن مرتفع شده اند.

یکی دیگر از تفاوت های فاحش این ماشین با دستگاه UV سرعت عمل کلی آن است. ما صبح که این دستگاه را روشن می کنیم بلافاصله آماده کار است اما یک دستگاه UV مدت زمان نسبتا طولانی را برای شارژ شدن و یا در اصطلاح گرم شدن لامپ هایش نیاز دارد. نوردهی لامپ های ماشین UV LED قابل تنظیم است که با این خصیصه می توان نور دهی روی کار را کنترل کرد و به کیفیتی بالاتر دست یافت.

یکی از نکات کلیدی کار که کمتر به نظر می آید مربوط به مقدار سفارشات و زمانی است که دستگاه UV برای گرم شدن نیاز دارد. مقدار سفارشات UV هنوز در کشور ما زیاد نیست بنابراین این دستگاه ها باید دائما خاموش و روشن شوند و حالا شما حساب کنید که بخواهید در یک روز چند بار آن را خاموش و روشن کنید یا اینکه آن را روشن بگذارید که در این صورت انرژی زیادی مصرف می کند.

از مسائل هنوز حل نشده افست UV LED می توان به قیمت مرکب هایش اشاره کرد که آن هم با فراگیر شدن آن تا حدود زیادی حل خواهد شد. در نمایشگاه اخیر CHINA PRINT من با نمایندگان شرکت هایی چون TOYO و چند کمپانی چینی تولید مرکب صحبت کردم و تمامی آنها معتقد بودند که آینده ی چاپ متعلق به تکنولوژی UV و نمونه ی بی نقص تر آن یعنی افست UV LED است اما هنوز شرکت ها این تکنولوژی را به خوبی نمی شناسند و به نقطه ی بهره وری از آن دست نیافته اند. با این حال شرکت های بزرگی چون تویو و توکا حرکت های بزرگی در این خصوص انجام داده اند و مرکب های خاصی برای چاپ روی سطوح غیر جذبی عرضه کرده اند که تنها ایرادشان قیمت نسبتا بالای آنها است که آن هم همانطور که گفته شد با همه گیر شدن این تکنولوژی از بین خواهد رفت. باید توجه داشت که معایب دستگاه افست UV LED با گذر زمان بر طرف خواهد شد در حالی که ضعف های دستگاه UV تثبیت شده و همیشگی اند.

کیفیت خروجی این دستگاه نسبت به دیگر ماشین های موجود چگونه است؟

میثم فرجام: این دستگاه از آخرین تکنولوژی های چاپ دنیا است و طبیعتا کیفیتی به مراتب بالاتر از دستگاه های مثلا افست و افست UV دارد. درخشش کار چاپ شده با این دستگاه غیر قابل مقایسه با دیگر دستگاه های موجود است.

سیستم راه اندازی این ماشین به شما اجازه می دهد که مستقیما به سیستم CTP و یا همان لیتوگرافی متصل شوید و خروجی بگیرید. در این حالت شیرهای مرکب ماشین به صورت کاملا اتوماتیک تنظیم شده و با یک نمونه گیری در دو الی سه بر گ می توانیم خیلی سریع به نظر مشتری نزدیک شویم. این ماشین به سرعت شما را به نتیجه ی کار می رساند و ضایعات کار با آن بسیار پایین است که همه ی اینها در نهایت باعث برتری در کیفیت و صرفه جویی در زمان مشتری خواهد شد.

هنوز بسیاری از مشتریان داخلی کیفیت کار این دستگاه را ندیده اند و مطمئنا کیفیت بالای آن جلب نظر خواهد کرد و همیشه افرادی هستند که می خواهند از معمولی بالاتر بوده و بهترین راداشته باشند. ما اولین مجموعه ای بودیم که این تکنولوژی را بکار گرفتیم، مطمئنا اگر دومین می بودیم مشکلاتمان ۵۰ درصد کمتر بود اما به این فکر نکردیم و فکر اصلی ما این بوده که اولین ها همیشه سهم بیشتری در بازار دارند و به عنوان پیشرو ماندگار می شوند.

سایز خروجی این دستگاه به چه صورت است؟

میثم فرجام: سایز این دستگاه ۸۰X60 است، یعنی سایزی بین دستگاه های دو و سه ورقی، که این خود یکی از مزیت های آن به شمار می رود. برای جا افتادن بحث بهتر است مثالی بزنم؛ در ابتدای کار با این دستگاه بود و ما سفارشی برای چاپ ۱۲۰ هزار شیت دریافت کرده بودیم که اینجا هم از تجربیات جناب صفری که خیلی پیشتر از ما در بخش بسته بندی حضور داشتند، استفاده کردیم. ایشان با توجه به سایز دستگاه پیشنهاد دادند که این سفارش را در قالب ۶۰ هزار شیت درآوریم که این باعث شد حجم تولیدات مشتری کاهش یابد و بتوانید بدون ضایعات با مواد مصرفی کمتر شیت های بیشتری به دست بیاورد.

این سایز در چیدمان بسته ها بسیار کارساز است و برای کارهای کم تیراژ و یا نفیس می تواند بهترین انتخاب باشد. ماشین چهار و نیم ورقی خوب در کشور بسیار کم است و ما می توانیم علی الخصوص به مشتریانی که کارهایشان تیراژ پایینی دارد خدمات خوبی بدهیم و در عین ارائه ی کیفیتی بالاتر هزینه های آنها را نیز پایین بیاوریم.

الان قیمت کار تمام شده ی شما نسبت به دیگر رقبای بازار چگونه است؟

مرکب های دستگاه ما کمی گران است که عمده ی این گرانی برای کمبود آن در بازار داخلی است و بزودی رفع می شود اما به هر حال این تفاوت قیمتی باعث شده قیمت کار تمام شده ما کمی بالا برود. این هزینه ی مدرن تر بودن است و فرانگر به خوبی این موضوع را درک کرده و قبول دارد. با این حال ما تمام تلاشمان را برای کنترل قیمت به خرج داده ایم و در مقایسه ی قیمتی می توانم بگویم که قیمت ما از بسیاری از افرادی که در کار با دستگاه UV قدیمی محسوب می شوند پایین تر بوده و شاید تنها از مجموعه هایی که دستگاه های قدیمی تر دارند بیشتر باشد.

 به عنوان حاتمه ی گفت و گو اگر صحبت، نظر و یا پیشنهادی برای مجموعه ی صفر تا صد دارید که فکر می کنید می تواند برای ادامه ی راه آنها کارگشا باشد بفرمایید.

فرجام جعفری: شرکت صفر تا صد به خودی خود روی خط درستی از توسعه قرار گرفته و با خط مشی مشتری مداری مطمئن باشید که پیشرفتی روز افزون خواهد داشت اما تنها راجع به این دستگاه پیشنهاد می کنم که مواد اولیه مصرفی این دستگاه را پوشش بهتری بدهند.

ما برای اینکه بتوانیم قیمت را کنترل کنیم مجبور به مهندسی منابعمان هستیم و چه خوب بود اگر صفر تا صد هر چه زودتر می توانست این دسترسی را برای ما سهولت ببخشد. الان شرکت صفر تا صد دارد مواد اولیه قابل قبولی را برای ماشین های سلفون کش، سیلک اسکرین ساکورایی و یا دستگاه های UV سیلندری خود عرضه می کنند و پشتیبانی کاملی را صورت می دهد که امیدواریم این پشتیبانی هر چه زودتر برای دستگاه های افست UV LED آنها نیز بیفتد.