یادآوری یک خرید بهینه در گفت‌وگو با مهدی حاجیلو مدیر چاپخانه مجتمع چاپ نقش الماس

نقش الماس برندی آشنا است. یک مجموعه‌ی پرقدرت که در سالیان اخیر موفق شده تلالو خود را هر بار بیشتر به رخ بکشد. نقش الماس را می‌توان به پشتوانه‌ی تلاش‌هایش در بازار کار، جنس کارش در رسته‌ی فرم‌های عمومی و راه درست برندسازی که پیش گرفته، معروف‌ترین مجتمع چاپ ایران دانست.

نقش الماس ثابت کرده که می‌تواند الگوی خوبی برای دیگران باشد، مجموعه‌ای که تجربه را با ریسک‌پذیری و انگیزه تلفیق کرده و توانسته با مجاهدتی برادرانه دست به فتح قله‌ها بزند. باید دانست که گاه برای موفقیت، لازم نیست راه بکری کشف کنید، می‌توان به‌راحتی از الگوهای موفق و راه‌های طی شده درس گرفت، کافی است ببینید انتخاب برترین‌ها چیست.

نقش الماس

مجتمع چاپ نقش الماس در اصل یک کسب‌وکار خانوادگی است که من به همراه سه برادر دیگرم آن را در سال ۱۳۸۱ و با سرمایه‌ای سه میلیون تومانی تأسیس کردیم. ما کار خود را ابتدا در بخش خدمات پس از چاپ آغاز کرده و رفته‌رفته به توسعه رسیدیم و سایر بخش‌های دیگر چاپ نیز به مجموعه ما افزوده شد.

همان‌طور که می‌دانید حوزه‌ی کاری ما در بخش فرم‌های عمومی است. ما با تجمیع سفارش‌ها هزینه‌ی چاپ را تا حدود زیادی کاهش دادیم و پس‌ازآن به توسعه دیگر بخش‌ها، اعتلای کیفیت، افزایش سرعت و کسب هر چه بیشتر رضایت‌مندی مشتری پرداختیم. ما امروز از صفر تا صد کار را در زیر یک سقف به انجام می‌رسانیم و ارتباط عمده‌ی ما با مشتریانمان به‌صورت آنلاین برقرار است و روزانه از جای‌جای ایران زمین سفارش‌پذیری داریم.

نقش الماس طی سالیان گذشته فعالیت خود را گسترش داد و تغییرات زیادی را متحمل شد تا امروز بتواند در صنعت چاپ کشور حرفی برای گفتن داشته باشد. کسب‌وکار کوچک اولیه ما اکنون توسعه ‌یافته و بیش از صد ورق دستگاه چاپ زیر سقف نقش الماس مشغول به کار هستند. ما از سایر نرم‌افزارهای مدیریتی و چاپ بهره می‌بریم و در بسیاری از موارد به‌عنوان اولین مجموعه به بومی‌سازی نرم‌افزارها و شخصی‌سازی آن‌ها پرداختیم. هم‌اکنون قریب به ۷۰ درصد از سفارش‌های فرم عمومی در کشور توسط مجتمع نقش الماس به چاپ می‌رسد که بانی مباهات و انگیزه ما برای ادامه راه توسعه است.

دستاوردهای دروپا

نقش الماس هم‌زمان با دروپای ۲۰۱۶، یعنی در سال ۱۳۹۵ تصمیم گرفت خطوط تولید خود را بهینه‌سازی کند. ما دست به نوسازی تمام ماشین‌ها و توسعه‌ی کار زدیم و یکی از انتخاب‌هایمان دستگاه wenchyuan بود که تصمیم گرفتیم آن را از طریق شرکت دوست و همکارمان صفر تا صد تهیه کنیم.

ما آن سال با شعار «دستاوردهای دروپای ۲۰۱۶» دست به نوسازی زدیم. مدل دستگاه‌های قدیمی ما همه به قبل از سال ۲۰۰۰ میلادی برمی‌گشت که با تغییرات جدید به‌روزرسانی شد. هرچند ما از این نمایشگاه دستگاه‌های استوک تهیه کردیم اما همه‌ی آن‌ها کارشناسی شده و کاملاً سالم بودند. با این روند تغییری مدل همه‌ی ماشین‌های ما به ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ تبدیل شد. دستگاه‌های قدیمی هایدلبرگ ما به دستگاه‌های جدید موسوم به CD تبدیل شدند که کیفیت و سرعت کار را تا حدود زیادی افزایش دادند و حالا برای مرحله خروجی آن‌ها بایست به دنبال دستگاه پرقدرت و مطمئنی می‌گشتیم که خوشبختانه توانستیم آن را از مجموعه صفر تا صد اخذ کنیم.

دیاموند پرینت (Diamond Print)

نقش الماس در ادامه‌ی سیاست‌های توسعه‌بخشی خود در سال گذشته تصمیم گرفت شعبه‌ای از این مجموعه را در کشور دبی راه‌اندازی کند. پیرو این تصمیم تلاش‌ها آغاز شد و خبر خوب این است که با آمدن سال جدید کار این مجموعه هم آغاز شد و اکنون هم بدون هیچ مشکلی در حال ادامه است.

دو دستگاه دو ورقی چهار رنگ، خط تولید سلفون، پاکت سازی، لیتوگرافی و دستگاه‌های یووی و سلفون کشی برخی از دستگاه‌ها و خطوط تولیدی ما در دیاموند پرینت هستند.

دیاموند پرینت همانند نقش الماس طراحی‌شده و سیاست‌های آن را دنبال می‌کند. تمرکز آن بیشتر روی بخش فرم‌های عمومی، تراکت و تولید جعبه‌های فست‌فود است. قریب به ۶۰ نفر پرسنل در شعبه‌ی دبی ما مشغول به کار هستند که از این تعداد ۱۰ نفر از آنان در بخش‌های تخصصی و مدیریتی از کارکنان ایرانی هستند که از شعبه نقش الماس تهران اعزام شده‌اند.

نقش الماس کاسپین

نقش الماس یک تولیدکننده‌ی عمده‌ی محصولات فرم عمومی چاپ است. ما تولید بالایی داریم که در آن، زمان نقش مهمی را ایفا می‌کند و ازاین‌رو باید تمام بخش‌های کار با نظم خاصی مهیا و هماهنگ باشند. وضعیت کمبود و بی‌ثباتی بازار در سال‌های اخیر باعث شد که دائم در پی رفع مشکلات و موانع باشیم. ما در بحث تهیه کاغذ زیان زیادی دیدیم تا اینکه بر آن شدیم به شکل مستقیم به واردات آن دست بزنیم.

بحث سلفون هم برای ما در دومین درجه‌ی اهمیت بود و از طرفی همواره فکر می‌کردیم که چگونه طی این سال‌ها کشور ما نتوانسته تولیدی در این راستا داشته باشد. نیازها باعث شدند ما به فکر تولید سلفون در کشور بیفتیم، هدف‌گذاری انجام شد و ما به برآورد کار پرداختیم. برای این کار زمینی به مساحت ۱۵ هزار متر در شهرک صنعتی کاسپین قزوین در نظر گرفته شد و کار ساختمان‌سازی آن آغاز شد.

ساخت نقش الماس کاسپین که حدود چهار سال پیش آغاز شده بود، امروز رو به اتمام است و اکنون که من با شما صحبت می‌کنم ماشین‌آلات آن در حال نصب و راه‌اندازی هستند. طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده آموزش‌ها تا پایان تیرماه ادامه خواهند داشت و پس‌ازآن تولید آزمایشی شروع می‌شود و نهایتاً در مردادماه، بازار اولین تولیدات نقش الماس کاسپین را تجربه خواهد کرد.

نقش الماس کاسپین طبق برآوردها قادر به تولید سالانه شش هزار تن فیلم BOPP (در ضخامت ۱۸ الی ۴۰ میکرون) و هفت هزار تن فیلم BOPET (از ضخامت ۷۵ الی ۱۵۰ میکرون) خواهد بود که با تکیه‌بر این میزان تولید می‌توان تمامی نیاز بازار ایران را پوشش داد.

خرید بی‌تردید

همان‌طور که در خلال بحث اشاره شد ما در سال ۱۳۹۴ تصمیم گرفتیم که به‌قصد نوسازی خط تولیدمان در نمایشگاه دروپا شرکت کنیم. این مهم طبق برنامه‌ریزی رخ داد و ما طی آن دو دستگاه چهار و نیم ورقی چهار رنگ هایدلبرگ و یک دستگاه لمینیتور اتوباند را وارد کشور کردیم که مورد اخیر به‌عنوان اولین نمونه در ایران و خاورمیانه محسوب می‌شد. با این تغییرات نقش الماس نیاز مبرمی به تجهیز بخش پس از چاپ خود احساس کرد و برای رفع آن به جستجو برای خرید یک دستگاه سلفون کشی پرداخت و آن را نزد مجموعه‌ی صفر تا صد یافت. ما ماشین wenchyuan را سال ۱۳۹۴ در نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی تهران دیدیم و همان موقع تصمیم به خرید آن گرفتیم و صحبت‌های اولیه انجام شد. اردیبهشت ۱۳۹۵ بود که این ماشین به ناوگان نقش الماس پیوست و سرعت و کیفیت کار را افزایش داد.

مجموعه صفر تا صد در فروش ماشین انعطاف به خرج داد و شیوه‌ی بازپرداخت را به ما واگذار کرد. حدود نصف مبلغ این ماشین پیش پرداخت شد و الباقی آن را در سه قسط پرداختیم. این دستگاه به‌خوبی از طرف مجموعه صفر تا صد پشتیبانی شد و تمامی مراحل نصب بدون هیچ مشکلی و دقیقاً طبق برنامه مقرر به انجام رسید.

دوستان فعال در حوزه‌ی چاپ می‌دانند که هرچقدر تجربه و حرفه‌ای‌گری هم در چاپخانه موجود باشد باز هم کار با یک دستگاه جدید نیاز به آموزش دارد. صفر تا صد سه هفته متوالی را به آموزش کاربران دستگاه ما پرداخت و تا رفع ابهامات و رسیدن آن‌ها به اشراف کامل، آموزش‌های خود را ادامه داد.

آموزش‌ها به صورتی بود که کاربران ما بعد از گذراندن این دوره خود به مدرس و حل‌المسائل تبدیل شده بودند. گفتنی است که تمامی این مراحل آموزشی به‌صورت رایگان انجام پذیرفت و این تنها بخشی از برنامه‌های مشتری مداری مجموعه صفر تا صد بود.

این دستگاه مدل ۲۰۱۴ است و اکنون قریب به ۵ سال می‌شود که در مجموعه ما مشغول به کار، آن‌هم به شکل سنگین و یک‌نفس بوده اما تاکنون هیچ‌گونه مشکل ساختاری و فنی پیدا نکرده است. هرگاه اپراتور سؤال و مشکلی داشته و یا دستگاه ما نیاز به سرویس پیدا کرده مجموعه صفر تا صد در اسرع وقت به ما سرویس‌دهی و خدمات‌رسانی کرده و معامله با خود را برای ما به یکی از دل‌چسب‌ترین خریدها تبدیل کرده است. صفر تا صد در زمان نیاز همیشه در دسترس بوده و ما در نقش الماس از رسیدگی و پشتیبانی آن کمال رضایت را داریم.

کیفیت مثال‌زدنی

دستگاه wenchyuan ما توانست راندمان کار مجموعه را بالا ببرد و ما را از خرید جدید و دردسر نگهداری ماشین‌آلات قدیمی بی‌نیاز کند. ما قبل از خرید این دستگاه دو ماشین واتربیس و یک سلفون حرارتی کوچک داشتیم که با آمدن wenchyuan و سرعت بالایی که به کار ما بخشید، دو دستگاه واتربیس ما از خط تولید کنار گذاشته شد.

این دستگاه با ساختار قوی کیفیت نهایی خوبی را با سرعت ‌بالا در اختیار نقش الماس گذاشت و واقعاً بخش پس از چاپ ما را تجهیز کرد. دستگاه سلفون کشی wenchyuan ما به‌راحتی و در هر ساعت قادر به تیراژ هشت هزار نسخه کار دو ورقی است و کیفیت آن اصلاً با دستگاه‌های چینی و معمول بازار قابل‌مقایسه نیست.

نقش الماس اگرچه که نسبت به چاپخانه‌های بسیاری نوین محسوب می‌شود اما تیراژ بالا و تعداد کارها باعث شده تجربه زیادی در همین مدت عاید مدیران و کارکنان آن شود. من بنا به تجربه می‌گویم که کیفیت خروجی این دستگاه از دستگاه‌های چینی که قبلاً استفاده می‌کردیم بیش از ۴۰ درصد بهتر است. ما اکنون داریم از این دستگاه واتر‌بیس‌ خروجی مشابه دستگاه‌های سلفون حرارتی می‌گیریم که بسیار قابل‌قبول است.

تکرار یک تجربه خوب

ما اکنون در کنار دستگاه wenchyuan خود یک دستگاه مشابه چینی داریم که قیمتش یک‌سوم آن است اما کیفیت و سرعت wenchyuan به شکلی است که در محاسبات چاپخانه‌های بزرگ، خرید و استفاده از آن را بسیار به‌صرفه‌تر می‌بینند.

دستگاه سلفون کشی wenchyuan در بخش پس از چاپ به حدی راندمان کار شما را بالا می‌برد که انتخاب هر دستگاه دیگری را مشکل می‌کند؛ ما طبق برنامه‌های توسعه‌بخشی نقش الماس بنا داشتیم دستگاه چینی اشاره شده را به فروش برسانیم و به‌جای آن یک دستگاه دیگر از مجموعه صفر تا صد خریداری کنیم که زمان این تعویض با مشکلات و وضعیت بی‌ثباتی اقتصاد کشور مقارن شد و به تعویق افتاد.

وضعیت بی‌ثبات بازار در کار ما هم تأثیر گذاشته و میزان سفارش‌ها را به نحو چشمگیری کاهش داده است. دستگاه پرسرعت و باکیفیتی چون wenchyuan، با توجه به اینکه ما اکنون هم از یک عدد آن بهره‌مند هستیم، می‌تواند در روزهای بازگشت رونق به‌خوبی تکیه‌گاه تولید بالای ما باشد و بهتر است از فرمول قدیمی توسعه در رکود بهره ببریم اما مشکل فضای کار هم برای ما مطرح است و به‌ناچار باید تا فروش دستگاه مشابه چینی صبر کنیم.

ما در بحث سرویس کردن دستگاه‌های بخش پس از چاپ خود با مشکل روبرو هستیم و می‌خواهیم این مشکل را با یکسان‌سازی برندها جبران کنیم به‌طوری‌که بتوان از یک شرکت به‌صورت هم‌زمان برای تمامی دستگاه‌ها سرویس گرفت. ازاین‌رو همچنان مصرانه به دنبال خرید دستگاه wenchyuan هستیم و تنها مترصد فرصتی برای فروش دستگاه قبلی و جایگزینی آن با دستگاه جدیدیم. ما حتی چندین بار هم پیرامون این مسئله با شرکت صفر تا صد جلسه داشته‌ایم و مدل‌های نوین‌تر این دستگاه را هم در چاپخانه و شو روم این مجموعه مشاهده کردیم و حتماً در وهله‌ی بعدی بهینه‌سازی بخش پس از چاپمان، خرید یک دستگاه دیگر wenchyuan از مجموعه صفر تا صد در اولویت کارهایمان قرار خواهد داشت.

باید توجه کرد سرویس مستمر و خدمات‌رسانی به‌موقع برای مجموعه‌های بزرگی چون نقش الماس مهم و حیاتی است. ما نمی‌توانیم کار خود را معطل خرابی دستگاه و خروج آن از خط تولید کنیم و بنابراین همواره به دنبال برند و مجموعه‌هایی هستیم که بتوانند برترین برندها و بهترین سرویس‌ها را در اختیار ما قرار دهند. ما خاطره‌ی بسیار خوبی از خریداری این دستگاه داشتیم که می‌خواستیم آن را تکرار کنیم اما همان‌طور که گفته شد مشکلات بیرونی فعلاً آن را به وقفه انداخته است.

نقش الماس یکی از بزرگ‌ترین و کامل‌ترین چاپخانه‌ها را در اختیار دارد و علیرغم تلاش‌های صورت گرفته برای یکدست‌سازی برند دستگاه‌های مورداستفاده‌اش، شما کماکان می‌توانید بسیاری از برندهای موجود بازار را در سایر بخش‌های آن مشاهده کنید. با این احتساب می‌توان گفت که ما از نمایندگی‌های متعددی در امر سرویس‌گیری استفاده می‌کنیم و می‌توانم بگویم که صفر تا صد یکی از بهترین مجموعه‌ها در این حوزه است. صفر تا صد به حدی در کار خود منظم و متعهد است که این خصیصه یکی از اصلی‌ترین علت‌های ما برای خرید دوباره از این مجموعه را شکل داده است.

نقش الماس قبل از خرید این دستگاه هم با صفر تا صد همکاری داشته است. این مجموعه در تهیه بخشی از مواد اولیه ما هم دخالت دارد و در آن قسمت هم توانسته خود را در صدر لیست تهیه‌کنندگان ملزومات نقش الماس ثبت کند. مواد یووی و چسب سلفون ما از ملزومات پرمصرفی هستند که توسط صفر تا صد تهیه می‌شوند و توانسته‌اند به سخت پسندی نقش الماس و مشتریانش چیره شوند.