فرانگری در حیطه ی فناوری

مجموعه فرانگر همان طور که از اسمش بر می آید با آینده نگری دست به خریداری یک ماشین مدرن UV LED ساکورایی زده و به این ترتیب آغاز گر ورود این فناوری جدید در صنعت چاپ کشور شده است. این دستگاه توسط شرکت صفر تا صد برای این مجموعه تهیه شد. چاپ و نشر به سراغ مدیران این مجموعه رفت تا اطلاعاتش را در این زمینه تکمیل کند، آگاه شود تا آگاه کند.

فرجام جعفری یکی از افراد متبحر و با تجربه که بیشتر او را به عنوان صحافی زبده می شناسیم به همراه فرزند خلفش مهندس میثم جعفری که در آگاهی بخشی به ما بسیار سودمند بودند، در این گفت و گو چاپ و نشر را همراهی کرده اند.

حال ادامه صحبت ها…

چند وقت است دستگاه UV LED ساکورایی به فرانگر اضافه شده است؟

فرجام جعفری: ما ماشین های زیادی را در نمایشگاه دروپای ۲۰۱۶ دیدیم، از این بین دو ماشین هایدلبرگ و ساکورایی نظرمان را جلب کرده بود. بررسی های اقتصادی انجام شده نشان داد که ماشین هایدلبرگ حدود ۴۰ درصد گران تر از ساکورایی تمام می شود. بررسی های فنی و مشاوره ها هم می گفت که ساکورایی ماشینی قابل اعتماد است که برای حجم کاری که در نظر ما است به خوبی می تواند جوابگو باشد. بنابر این با تنها نماینده رسمی ساکورایی در ایران وارد مذاکره شدیم و با بهترین تسهیلات اعطایی از طرف صفر تا صد توانستیم این دستگاه را خریداری و راه اندازی کنیم. تسهیلات صفر تا صد و همکاری همه جانبه ی آنها با فرانگر بی مثال بود، این اولین مدل از این دستگاه است که وارد کشور شده و طبعا می توانست مشکلات عدیده ای تا راه اندازی و شروع کار برای ما ایجاد کند اما همکاری جناب صفری و مجموعه صفر تا صد در حدی بود که ما هیچ مشکلی را احساس نکردیم.

آیا صفر تا صد در آن حد خوب بوده است که شما آن را به دیگران پیشنهاد بدهید؟

میثم جعفری: ببینید این یک ماشین جدید است و به نوعی ریسک پذیری بالایی را طلب می کند از این رو اگر کمک و همکاری و پشت گرمی و اطمینان در این معامله وجود نداشت حتی احتمال داشت ما از این کار پشیمان شویم . می توان گفت صفر تا صد شرایط را کاملا برای ما محیا کرد و درصد ریسک پذیری ما را به حداقل رساند.

من نمی گویم ساکورایی بهترین کمپانی سازنده ماشین های چاپ است اما بی شک برندی قابل اطمینان و اتکا است. این برند سال ها پیش نماینده ی دیگری در ایران داشت و کافی است شما عملکرد این دو نمایندگی جدید و قدیم را با هم مقایسه کنید تا متوجه کار بزرگ مجموعه صفر تا صد بشوید. این مجموعه به صورت حرفه ای به بازرگانی می پردازد و شرایطی را برای صنعت گران فراهم می کند تا به راحتی بتوانند روی خط تولید خود سرمایه گذاری کنند. مقایسه در بازار امروز کار آسانی است و سره از ناسره به راحتی قابل تشخیص است، به نظر من صفر تا صد در اعتلای صنعت چاپ کشور دخیل است و انقلابی در این صنعت به راه انداخته است. تصمیم برای خرید از این کمپانی با توجه به شرایطی که اعطا می کند یک وضعیت برد برد ایجاد می کند. الان شرکت صفر تا صد این دستگاه را به مدت دو سال گارانتی کامل کرده و با شناختی که از این شرکت داریم این یک مزیت خوب و دلگرم کننده است. این پشتیبانی بی چون و چرا خود می تواند یکی از علت های مهم برای پیشنهاد دادن این شرکت به دست اندر کاران چاپ باشد.

آیا عملکرد صفر تا صد در بخش پشتیبانی و خدمات رسانی راضی کننده بود؟

فرجام جعفری: بله کاملا، صفر تا صد دقیقا طبق قراردادی که بینمان منعقد شد عمل کرد. متخصصان و مهندسینی از ژاپن برای نصب دستگاه به مجموعه ما آمدند و به مدت سه هفته به کاربران ما آموزش دادند. متخصص ژاپنی که برای آموزش به فرانگر آمده بود بسیار دغدغه مند به اپراتورهای ما آموزش میداد و به صورت عملی از آنها کار را می خواست که برای ورزیده شدن آنها موثر بود. او ضمن آموزش، اپراتورهای ما را چک می کرد و اگر در کار آنها خللی میدید یا خود کاربران با مشکل و سوالی برخورد می کردند، توضیح میداد. اینکه شما در کلاسی آموزشی و تئوری شرکت کنید و جزوه برداری کنید یا اینکه  از طرز کار فیلم تهیه کنید یا اینکه در حضور خودتان عملکرد دستگاه به نمایش در بیاید و آموزش انجام شود بسیار متفاوت است. امروز اپراتورهای فرانگر به خوبی در کار با این دستگاه خبره هستند و این از لطف آموزش های خوب مجموعه صفر تا صد است.

دستگاه ما جدید و مدرن است و هنوز نیازی به خدمات پس از فروش پیدا نکرده ایم اما با توجه به شناخت قبلی و سابقه ی شیرین خرید از این مجموعه مطمئن هستم در صورت نیاز به صورت تمام و کمال از پشتیبانی صفر تا صد برخوردار خواهیم بود. علاوه بر سایر تعهدات در قرارداد ما قید شده که هر شش ماه یک بار کارشناسان ژاپنی به صورت رایگان برای وارسی و سرویس دستگاه به مجموعه مراجعه کنند.

دستگاه UV LED ماشین چاپی مدرن است و طبعا شناخت زیادی روی آن نیست، این ریسک پذیری شما از کجا می آید؟

فرجام جعفری: من سالها است که در این کار هستم و تجربه به من نشان داده است کسانی که در شرایطی این چنینی، یعنی رکود نسبی بازار دست به ریسک می زنند به موفقیت می رسند و این ریسک پذیری و سرمایه گذاری در موقعیت بحرانی است که آنها را متفاوت کرده و از سایر رقبا پیش می اندازد. من با همین دید دست به این کار زدم و پسرم را تشویق کردم تا این حرکت رو به جلو را انجام دهیم. ما اولین کاربر ایرانی این دستگاه هستیم و این طبیعی است که در شروع کار مشکلاتی پیش بیاید اما با توجه به پشتکاری که از پسرم و مجموعه فرانگر سراغ دارم مطمئن هستم که ما توان گذر از آنها را داریم و ایمان دارم که این ریسک پذیری توام با موفقیت خواهد بود.

الان دستگاه UV تا حدودی شناخته تر شده است، شما می توانستید یک دستگاه UV مدرن بگیرید که آن هم به خوبی می توانست نیاز شما را مرتفع کند، چرا دستگاه UV LED را انتخاب کردید؟

میثم جعفری: اتفاقا در مشاوره هایی که ما قبل از خرید انجام دادیم بسیاری از نمایندگان معتبر و شناخته شده ما را از اینکار منع کردند. خیلی ها بر این اعتقاد هستند و انتخاب هایشان را بر اساس آن شکل می دهند، مثلا قسمت صحافی را مثال می زنم که در آن بسیاری از دست اندرکاران با دستگاه های مدرن میانه ای ندارند و همیشه بهانه می آورند که مثلا PLC این دستگاه هنوز در بازار موجود نیست و چند ماه دیگر می آید. این دستگاه اگر اشتباه نکنم در سال ۲۰۱۱ یا ۲۰۱۲ به بازار معرفی شد، خیلی ها با آگاهی از این تصمیم ما را منع کردند اما خود من معتقدم که برای بهترین بودن باید بهترین ابزار را در اختیار داشت و همیشه دستگاه و اطلاعاتتان باید به روز باشد و به این وسیله است که مجموعه ی شما برترین می شود و مشتری مجاب می شود که سفارشش را به شما بدهد. امروزه بهترین بودن ارتباط مستقیمی با مدرن ترین بودن دارد، وقتی قرار است که بخشی جدید به مجموعه اضافه کنی و دستگاهی جدید بخری بهتر است که آخرین مدل موجود در بازار را تهیه کنی و مشاوره ها را بدون فکر در انتخابت دخیل نکنی.

ادامه صحبت ها را در قسمت سوم دنبال نمایید.